Sun City Cup
Curling Scores
Sun City Cup
Jan 22 - 25, 2026
|
| Draw Jan 23 - 2:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Joel Westerberg Sundbyberg, SWE |
![]() |
0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | X | 5 | ||
| Kristian Lindstroem Karlstad, SWE |
1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 3 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Joel Westerberg
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.33 |
| PA/G: | 7.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.19 |
| Steal Defense: | 0.44 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Kristian Lindstroem
| Games: | 4 |
| Record: | 2W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.90 |
| PA/G: | 6.55 |
| Hammer Efficiency: | 0.31 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.70 |
| Steal Efficiency: | 0.08 |
Season Statistics
Joel Westerberg
| Games: | 35 |
| Record: | 18W - 17L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.76 |
| PA/G: | 7.36 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Kristian Lindstroem
| Games: | 70 |
| Record: | 45W - 25L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.82 |
| PA/G: | 6.47 |
| Hammer Efficiency: | 0.52 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Scoring Records - Season
Joel Westerberg
Kristian Lindstroem
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 5th End vs. Tanner Lott (Sep 12, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 8th End vs. Andreas Harstad (Sep 12, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Cameron Bryce (Aug 23, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 2nd End vs. Jason Montgomery (Oct 4, 2025)
> 3 in 1st End vs. Andreas Harstad (Sep 12, 2025)
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















