RME New Holland Alberta Summit of Champions presented by Best Western
Curling Scores
RME New Holland Alberta Summit of Champions presented by Best Western
Jan 5 - 11, 2026
|
| Draw Jan 8 - 11:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Johnson Tao Edmonton, AB |
![]() |
2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | X | 8 | ||
| James Ballance Okotoks/Edmonton, AB |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 | |||
Event Statistics
Johnson Tao
| Games: | 9 |
| Record: | 6W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.36 |
| PA/G: | 6.55 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
James Ballance
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.24 |
| PA/G: | 6.90 |
| Hammer Efficiency: | 0.25 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Season Statistics
Johnson Tao
| Games: | 45 |
| Record: | 31W - 14L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.01 |
| PA/G: | 6.11 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
James Ballance
| Games: | 49 |
| Record: | 15W - 34L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 3L |
| PF/G: | 6.41 |
| PA/G: | 7.82 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Scoring Records - Season
Johnson Tao
James Ballance
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















