Rick Rowsell Classic
Curling Scores
Rick Rowsell Classic
Dec 11 - 14, 2025
|
| Draw Dec 12 - 11:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| James Grattan Oromocto, NB |
![]() |
3 | 1 | 1 | 3 | X | 8 | |||||
| Adam Boland St. John's, NL |
0 | 0 | 0 | 0 | X | 0 | ||||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
James Grattan
| Games: | 5 |
| Record: | 4W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 11.94 |
| PA/G: | 4.84 |
| Hammer Efficiency: | 0.53 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.56 |
Adam Boland
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.10 |
| PA/G: | 9.02 |
| Hammer Efficiency: | 0.22 |
| Steal Defense: | 0.47 |
| Force Efficiency: | 0.17 |
| Steal Efficiency: | 0.32 |
Season Statistics
James Grattan
| Games: | 39 |
| Record: | 32W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.15 |
| PA/G: | 5.69 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Adam Boland
| Games: | 24 |
| Record: | 12W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.09 |
| PA/G: | 9.09 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.31 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Scoring Records - Season
James Grattan
Adam Boland
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















