Le Gruyere AOP European Curling Championships
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Le Gruyere AOP European Curling Championships
Nov 22 - 29, 2025
|
| Draw Nov 22 - 2:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Switzerland Huerlimann, C |
![]() |
0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5 | 0 | 1 | X | 10 | ||
| Sweden Hasselborg, A |
0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 5 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Switzerland
| Games: | 10 |
| Record: | 7W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.37 |
| PA/G: | 5.89 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.76 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Sweden
| Games: | 11 |
| Record: | 10W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.00 |
| PA/G: | 5.40 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.08 |
| Force Efficiency: | 0.74 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Season Statistics
Switzerland
| Games: | 53 |
| Record: | 31W - 22L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.09 |
| PA/G: | 6.45 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Sweden
| Games: | 59 |
| Record: | 43W - 16L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.64 |
| PA/G: | 6.02 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.61 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
Switzerland
Sweden
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 1 -- Sat, Nov 22 -- 9:00am EET | |||
| CZE (Kubeskova) | 4 | Final | |
| DEN (Dupont) | 10 | (8) ![]() |
|
| SUI (Huerlimann) | 10 | Final | |
| SWE (Hasselborg) | 5 | (9) ![]() |
|
| ITA (Constantini) | 8 | Final | |
| LTU (Paulauskaite) | 7 | (10) ![]() |
|
| SCO (Jackson) | 0 | Final | |
| TUR (Yildiz) | 9 | (6) ![]() |
|
| NOR (Roervik) | 5 | Final | |
| GER (Messenzehl) | 6 | (EE) ![]() |
|
| CZE (Kubeskova) | 4 | Final | |
| DEN (Dupont) | 10 | (8) ![]() |
|
| SUI (Huerlimann) | 10 | Final | |
| SWE (Hasselborg) | 5 | (9) ![]() |
|
| ITA (Constantini) | 8 | Final | |
| LTU (Paulauskaite) | 7 | (10) ![]() |
|
| SCO (Jackson) | 0 | Final | |
| TUR (Yildiz) | 9 | (6) ![]() |
|
| NOR (Roervik) | 5 | Final | |
| GER (Messenzehl) | 6 | (EE) ![]() |
| CZE (Kubeskova) | 4 | Final | |
| DEN (Dupont) | 10 | (8) ![]() |
|
| SUI (Huerlimann) | 10 | Final | |
| SWE (Hasselborg) | 5 | (9) ![]() |
|
| ITA (Constantini) | 8 | Final | |
| LTU (Paulauskaite) | 7 | (10) ![]() |
|
| SCO (Jackson) | 0 | Final | |
| TUR (Yildiz) | 9 | (6) ![]() |
|
| NOR (Roervik) | 5 | Final | |
| GER (Messenzehl) | 6 | (EE) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















