Soo Curlers Major League presented by CINTAS
Curling Scores
Soo Curlers Major League presented by CINTAS
Oct 29 - Apr 1, 2026
|
| Draw Mar 4 - 8:40 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Al Harnden Sault Ste. Marie, NO |
![]() |
3 | 1 | 0 | 0 | 3 | X | 7 | ||||
| Dan Balsted Sault Ste. Marie, NO |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 1 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Al Harnden
| Games: | 18 |
| Record: | 15W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 12.10 |
| PA/G: | 6.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.66 |
| Steal Efficiency: | 0.47 |
Dan Balsted
| Games: | 18 |
| Record: | 5W - 13L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.77 |
| PA/G: | 10.36 |
| Hammer Efficiency: | 0.16 |
| Steal Defense: | 0.38 |
| Force Efficiency: | 0.31 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Season Statistics
Al Harnden
| Games: | 11 |
| Record: | 9W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 12.70 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.49 |
Dan Balsted
| Games: | 10 |
| Record: | 2W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.23 |
| PA/G: | 10.46 |
| Hammer Efficiency: | 0.16 |
| Steal Defense: | 0.37 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Scoring Records - Season
Al Harnden
Dan Balsted
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 36 -- Wed, Mar 4 -- 8:40pm ET | |||
| Cudmore | 7 | Final | |
| Barrette | 2 | (5) | |
| Nicholson | 3 | Final | |
| Hunt | 8 | (6) | |
| Harnden | 7 | Final | |
| Balsted | 1 | (5) | |
| Cudmore | 7 | Final | |
| Barrette | 2 | (5) | |
| Nicholson | 3 | Final | |
| Hunt | 8 | (6) | |
| Harnden | 7 | Final | |
| Balsted | 1 | (5) |
| Cudmore | 7 | Final | |
| Barrette | 2 | (5) | |
| Nicholson | 3 | Final | |
| Hunt | 8 | (6) | |
| Harnden | 7 | Final | |
| Balsted | 1 | (5) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026














