Henderson Metal Fall Classic presented by Kioti Tractors of Ontario
Curling Scores
Henderson Metal Fall Classic presented by Kioti Tractors of Ontario
|
| Draw Oct 24 - 7:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Alex Champ Toronto, ON |
![]() |
1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | 5 | ||
| Sandy MacEwan Sudbury, NO |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 | |||
Event Statistics
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.44 |
| PA/G: | 7.21 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.67 |
| PA/G: | 8.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.15 |
| Steal Defense: | 0.38 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Season Statistics
| Games: | 37 |
| Record: | 19W - 18L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.19 |
| PA/G: | 6.81 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
| Games: | 26 |
| Record: | 14W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.45 |
| PA/G: | 6.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 3 in 6th End vs. Mike Anderson (Nov 15, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 6th End vs. Ryan Mayville (Nov 14, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 3rd End vs. Mike Anderson (Nov 15, 2025)
> 3 in 6th End vs. Jacob Lamb (Sep 20, 2025)
> 3 in 2nd End vs. Mark Kean (Sep 19, 2025)
> 3 in 4th End vs. Jayden King (Sep 19, 2025)
> 3 in 1st End vs. Marco Hoesli (Sep 18, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 8th End vs. Shinya Abe (Oct 23, 2025)
> 3 in 7th End vs. John Epping (Oct 23, 2025)
> 3 in 6th End vs. JC Beecroft (Oct 23, 2025)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















