ATB Okotoks Classic
Curling Scores
ATB Okotoks Classic
|
| Draw Sep 13 - 9:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Reid Carruthers Winnipeg, MB |
![]() |
0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 1 | 7 | ||
| Kevin Koe Calgary, AB |
0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 6 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.69 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.64 |
| PA/G: | 6.36 |
| Hammer Efficiency: | 0.60 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.69 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Season Statistics
| Games: | 36 |
| Record: | 24W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.29 |
| PA/G: | 6.38 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
| Games: | 49 |
| Record: | 28W - 21L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.15 |
| PA/G: | 6.27 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.16 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 5th End vs. John Shuster (Sep 13, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 2 in 2nd End vs. Jonathan Beuk (Oct 23, 2025)
> 2 in 8th End vs. Marco Hoesli (Oct 16, 2025)
> 2 in 3rd End vs. Yannick Schwaller (Oct 14, 2025)
> 2 in 5th End vs. Kibo Mulima (Sep 24, 2025)
> 2 in 5th End vs. Kevin Koe (Sep 13, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 2nd End vs. Mike McEwen (Oct 17, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 5th End vs. Joel Retornaz (Oct 23, 2025)
> 3 in 2nd End vs. Joel Retornaz (Oct 23, 2025)
> 3 in 3rd End vs. Brad Jacobs (Sep 12, 2025)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: QF -- Sat, Sep 13 -- 7:00pm MT | |||
| Jacobs | 9 | Final | |
| Libbus | 1 | (4) ![]() |
|
| Carruthers | 7 | Final | |
| Koe | 6 | (8) | |
| McEwen | 6 | Final | |
| de Jong | 2 | (5) | |
| McDonald | 3 | Final | |
| Shuster | 6 | (8) ![]() |
|
| Jacobs | 9 | Final | |
| Libbus | 1 | (4) ![]() |
|
| Carruthers | 7 | Final | |
| Koe | 6 | (8) | |
| McEwen | 6 | Final | |
| de Jong | 2 | (5) | |
| McDonald | 3 | Final | |
| Shuster | 6 | (8) ![]() |
| Jacobs | 9 | Final | |
| Libbus | 1 | (4) ![]() |
|
| Carruthers | 7 | Final | |
| Koe | 6 | (8) | |
| McEwen | 6 | Final | |
| de Jong | 2 | (5) | |
| McDonald | 3 | Final | |
| Shuster | 6 | (8) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















