ATB Okotoks Classic
Curling Scores
ATB Okotoks Classic
Sep 11 - 14, 2025
|
| Draw Sep 11 - 9:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Wouter Gosgens Zoetermeer, NED |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | X | 3 | ||||
| Dustin Kalthoff Saskatoon, SK |
![]() |
0 | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | X | 6 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Wouter Gosgens
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.00 |
| PA/G: | 7.43 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.06 |
Dustin Kalthoff
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 6.59 |
| PA/G: | 8.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.20 |
| Steal Defense: | 0.32 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.16 |
Season Statistics
Wouter Gosgens
| Games: | 70 |
| Record: | 45W - 25L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.82 |
| PA/G: | 6.47 |
| Hammer Efficiency: | 0.52 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Dustin Kalthoff
| Games: | 58 |
| Record: | 26W - 32L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.06 |
| PA/G: | 7.89 |
| Hammer Efficiency: | 0.31 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.46 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Scoring Records - Season
Wouter Gosgens
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 5th End vs. Tanner Lott (Sep 12, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 8th End vs. Andreas Harstad (Sep 12, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Cameron Bryce (Aug 23, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 2nd End vs. Jason Montgomery (Oct 4, 2025)
> 3 in 1st End vs. Andreas Harstad (Sep 12, 2025)
Dustin Kalthoff
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















