ATB Okotoks Classic
Curling Scores
ATB Okotoks Classic
|
| Draw Sep 12 - 11:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Jordon McDonald Winnipeg, MB |
![]() |
0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3 | ||
| Reid Carruthers Winnipeg, MB |
0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 2 | X | 6 | |||
Event Statistics
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 6.76 |
| PA/G: | 6.49 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.42 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.69 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Season Statistics
| Games: | 61 |
| Record: | 35W - 26L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.19 |
| PA/G: | 6.41 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
| Games: | 36 |
| Record: | 24W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.29 |
| PA/G: | 6.38 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 5th End vs. John Shuster (Sep 13, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 2 in 2nd End vs. Jonathan Beuk (Oct 23, 2025)
> 2 in 8th End vs. Marco Hoesli (Oct 16, 2025)
> 2 in 3rd End vs. Yannick Schwaller (Oct 14, 2025)
> 2 in 5th End vs. Kibo Mulima (Sep 24, 2025)
> 2 in 5th End vs. Kevin Koe (Sep 13, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 2nd End vs. Mike McEwen (Oct 17, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 5th End vs. Joel Retornaz (Oct 23, 2025)
> 3 in 2nd End vs. Joel Retornaz (Oct 23, 2025)
> 3 in 3rd End vs. Brad Jacobs (Sep 12, 2025)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















