Saville Shootout
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||
Saville Shootout
Sep 5 - 7, 2025
|
| Draw Sep 7 - 10:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Evan Van Amsterdam Edmonton, AB |
![]() |
1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 | ||
| Scott Dunnam Philadelphia, PA |
0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | X | 7 | |||
Event Statistics
Evan Van Amsterdam
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.92 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.36 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Scott Dunnam
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.62 |
| PA/G: | 5.24 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.48 |
Season Statistics
Evan Van Amsterdam
| Games: | 3 |
| Record: | 0W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.38 |
| PA/G: | 14.38 |
| Hammer Efficiency: | 0.13 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.00 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Scott Dunnam
| Games: | 21 |
| Record: | 13W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.03 |
| PA/G: | 7.03 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.37 |
Scoring Records - Season
Evan Van Amsterdam
Scott Dunnam
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||
| Draw: QF -- Sun, Sep 7 -- 8:30am MT | |||
| Gosgens | 5 | Final | |
| Tao | 7 | (8) ![]() |
|
| Blandford | 8 | Final | |
| Kalthoff | 5 | (8) ![]() |
|
| Harstad | 4 | Final | |
| de Jong | 5 | (8) ![]() |
|
| Van Amsterdam | 3 | Final | |
| Dunnam | 7 | (7) ![]() |
|
| Gosgens | 5 | Final | |
| Tao | 7 | (8) ![]() |
|
| Blandford | 8 | Final | |
| Kalthoff | 5 | (8) ![]() |
|
| Harstad | 4 | Final | |
| de Jong | 5 | (8) ![]() |
|
| Van Amsterdam | 3 | Final | |
| Dunnam | 7 | (7) ![]() |
| Gosgens | 5 | Final | |
| Tao | 7 | (8) ![]() |
|
| Blandford | 8 | Final | |
| Kalthoff | 5 | (8) ![]() |
|
| Harstad | 4 | Final | |
| de Jong | 5 | (8) ![]() |
|
| Van Amsterdam | 3 | Final | |
| Dunnam | 7 | (7) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















