ADVICS Cup
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ADVICS Cup
Aug 21 - 24, 2025
|
| Draw Aug 21 - 12:40 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Eito Nakagawa Hokkaido, JPN |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | X | 5 | |||
| Yota Michitani Sapporo, JPN |
![]() |
4 | 0 | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | X | 12 | ||
Event Statistics
Eito Nakagawa
| Games: | 4 |
| Record: | 0W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.00 |
| PA/G: | 18.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.00 |
| Steal Defense: | 0.57 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
Yota Michitani
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.82 |
| PA/G: | 9.41 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.32 |
| Force Efficiency: | 0.30 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Season Statistics
Eito Nakagawa
| Games: | 8 |
| Record: | 0W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.51 |
| PA/G: | 15.10 |
| Hammer Efficiency: | 0.10 |
| Steal Defense: | 0.50 |
| Force Efficiency: | 0.29 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
Yota Michitani
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.82 |
| PA/G: | 9.41 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.32 |
| Force Efficiency: | 0.30 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
Eito Nakagawa
Yota Michitani
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026













