Baden Masters
Curling Scores
Baden Masters
Aug 14 - 17, 2025
|
| Draw Aug 15 - 2:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Joel Retornaz Trentino, ITA |
2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | X | 6 | |||
| Marc Pfister Manila, PHI |
![]() |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2 | ||
Event Statistics
Joel Retornaz
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.29 |
| PA/G: | 6.43 |
| Hammer Efficiency: | 0.53 |
| Steal Defense: | 0.06 |
| Force Efficiency: | 0.38 |
| Steal Efficiency: | 0.40 |
Marc Pfister
| Games: | 4 |
| Record: | 0W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.07 |
| PA/G: | 12.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.15 |
| Steal Defense: | 0.38 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.09 |
Season Statistics
Joel Retornaz
| Games: | 68 |
| Record: | 41W - 27L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 8.16 |
| PA/G: | 6.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Marc Pfister
| Games: | 37 |
| Record: | 15W - 22L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 6.82 |
| PA/G: | 8.01 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scoring Records - Season
Joel Retornaz
Marc Pfister
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 7 -- Fri, Aug 15 -- 8:30pm CET | |||
| Gosgens | 7 | Final | |
| Luethold | 2 | (6) ![]() |
|
| Team Ramsfjell | 2 | Final | |
| Mouat | 9 | (5) ![]() |
|
| Retornaz | 6 | Final | |
| Pfister | 2 | (7) ![]() |
|
| Klima | 5 | Final | |
| Stocker | 9 | (7) ![]() |
|
| Gosgens | 7 | Final | |
| Luethold | 2 | (6) ![]() |
|
| Team Ramsfjell | 2 | Final | |
| Mouat | 9 | (5) ![]() |
|
| Retornaz | 6 | Final | |
| Pfister | 2 | (7) ![]() |
|
| Klima | 5 | Final | |
| Stocker | 9 | (7) ![]() |
| Gosgens | 7 | Final | |
| Luethold | 2 | (6) ![]() |
|
| Team Ramsfjell | 2 | Final | |
| Mouat | 9 | (5) ![]() |
|
| Retornaz | 6 | Final | |
| Pfister | 2 | (7) ![]() |
|
| Klima | 5 | Final | |
| Stocker | 9 | (7) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
March 31, 2026
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















