Baden Masters
Curling Scores
Baden Masters
Aug 14 - 17, 2025
|
| Draw Aug 15 - 11:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Marco Hoesli Glarus, SUI |
![]() |
0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 4 | ||
| Marc Muskatewitz Fuessen, GER |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | |||
Event Statistics
Marco Hoesli
| Games: | 7 |
| Record: | 7W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 9.15 |
| PA/G: | 3.83 |
| Hammer Efficiency: | 0.65 |
| Steal Defense: | 0.09 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Marc Muskatewitz
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 9.39 |
| PA/G: | 7.58 |
| Hammer Efficiency: | 0.54 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Season Statistics
Marco Hoesli
| Games: | 58 |
| Record: | 29W - 29L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 7.01 |
| PA/G: | 7.37 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Marc Muskatewitz
| Games: | 52 |
| Record: | 26W - 26L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 7.49 |
| PA/G: | 7.26 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Scoring Records - Season
Marco Hoesli
Marc Muskatewitz
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 6 -- Fri, Aug 15 -- 5:30pm CET | |||
| Brunner | 6 | Final | |
| Buraas | 4 | (7) ![]() |
|
| Hoesli | 4 | Final | |
| Muskatewitz | 3 | (8) ![]() |
|
| Schwaller | 5 | Final | |
| Waddell | 3 | (8) ![]() |
|
| Iseli | 6 | Final | |
| Carson | 3 | (7) ![]() |
|
| Brunner | 6 | Final | |
| Buraas | 4 | (7) ![]() |
|
| Hoesli | 4 | Final | |
| Muskatewitz | 3 | (8) ![]() |
|
| Schwaller | 5 | Final | |
| Waddell | 3 | (8) ![]() |
|
| Iseli | 6 | Final | |
| Carson | 3 | (7) ![]() |
| Brunner | 6 | Final | |
| Buraas | 4 | (7) ![]() |
|
| Hoesli | 4 | Final | |
| Muskatewitz | 3 | (8) ![]() |
|
| Schwaller | 5 | Final | |
| Waddell | 3 | (8) ![]() |
|
| Iseli | 6 | Final | |
| Carson | 3 | (7) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
March 31, 2026
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















