LGT World Women's Curling Championship
Curling Scores
LGT World Women's Curling Championship
Mar 15 - 23, 2025
|
| Draw Mar 19 - 12:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Switzerland Tirinzoni, S |
![]() |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | X | 8 | ||
| Norway Roervik, M |
0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Switzerland
| Games: | 14 |
| Record: | 12W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.56 |
| PA/G: | 5.48 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.16 |
Norway
| Games: | 12 |
| Record: | 5W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 6.13 |
| PA/G: | 7.84 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.09 |
Season Statistics
Switzerland
| Games: | 100 |
| Record: | 77W - 23L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 8.31 |
| PA/G: | 5.36 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Norway
| Games: | 62 |
| Record: | 36W - 26L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 7.77 |
| PA/G: | 6.39 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Scoring Records - Season
Switzerland
Norway
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 13 -- Tue, Mar 18 -- 11:00pm ET | |||
| SCO (Jackson) | 7 | Final | |
| USA (Peterson) | 6 | (EE) ![]() |
|
| DEN (Dupont) | 3 | Final | |
| KOR (Gim) | 7 | (9) ![]() |
|
| SUI (Tirinzoni) | 8 | Final | |
| NOR (Roervik) | 4 | (9) ![]() |
|
| TUR (Yildiz) | 6 | Final | |
| ITA (Constantini) | 8 | (10) ![]() |
|
| SCO (Jackson) | 7 | Final | |
| USA (Peterson) | 6 | (EE) ![]() |
|
| DEN (Dupont) | 3 | Final | |
| KOR (Gim) | 7 | (9) ![]() |
|
| SUI (Tirinzoni) | 8 | Final | |
| NOR (Roervik) | 4 | (9) ![]() |
|
| TUR (Yildiz) | 6 | Final | |
| ITA (Constantini) | 8 | (10) ![]() |
| SCO (Jackson) | 7 | Final | |
| USA (Peterson) | 6 | (EE) ![]() |
|
| DEN (Dupont) | 3 | Final | |
| KOR (Gim) | 7 | (9) ![]() |
|
| SUI (Tirinzoni) | 8 | Final | |
| NOR (Roervik) | 4 | (9) ![]() |
|
| TUR (Yildiz) | 6 | Final | |
| ITA (Constantini) | 8 | (10) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
March 31, 2026
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















