Aberdeen International Curling Championship
Curling Scores
Aberdeen International Curling Championship
|
| Draw Mar 16 - 4:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Marc Muskatewitz Fuessen, GER |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | |||
| James Craik Stirling, SCO |
![]() |
2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 5 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.65 |
| PA/G: | 6.76 |
| Hammer Efficiency: | 0.31 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.19 |
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.50 |
| PA/G: | 4.75 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.75 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Season Statistics
| Games: | 103 |
| Record: | 69W - 34L |
| Extra Ends: | 3W - 0L |
| One-Point Games: | 6W - 2L |
| PF/G: | 8.60 |
| PA/G: | 6.35 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
| Games: | 75 |
| Record: | 43W - 32L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 2L |
| PF/G: | 7.42 |
| PA/G: | 6.44 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 6th End vs. Giacomo Colli (Nov 1, 2024)
> 6 in 8th End vs. Rob Retchless (Nov 23, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 2nd End vs. Xiao Ming Xu (Sep 8, 2024)
> 5 in 2nd End vs. Jordan Chandler (Sep 8, 2024)
> 5 in 6th End vs. Lukas Klima (Aug 31, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 5th End vs. Kyle Waddell (Nov 3, 2024)
> 4 in 9th End vs. Bruce Mouat (Nov 22, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 4th End vs. Michael Brunner (Aug 17, 2024)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: SF -- Sun, Mar 16 -- 9:00am GMT | |||
| Muskatewitz | 4 | Final | |
| Craik | 5 | (8) | |
| Bryce | 6 | Final | |
| Carson | 0 | (2) | |
| Muskatewitz | 4 | Final | |
| Craik | 5 | (8) | |
| Bryce | 6 | Final | |
| Carson | 0 | (2) |
| Muskatewitz | 4 | Final | |
| Craik | 5 | (8) | |
| Bryce | 6 | Final | |
| Carson | 0 | (2) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















