Montana's Brier
Curling Scores
Montana's Brier
|
| Draw Mar 4 - 11:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Rylan Kleiter Saskatoon, SK |
0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 3 | |||
| Brad Jacobs Edmonton, AB |
![]() |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 6 | ||
Event Statistics
| Games: | 8 |
| Record: | 3W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.75 |
| PA/G: | 6.30 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.36 |
| Steal Efficiency: | 0.16 |
| Games: | 13 |
| Record: | 12W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.33 |
| PA/G: | 4.62 |
| Hammer Efficiency: | 0.57 |
| Steal Defense: | 0.09 |
| Force Efficiency: | 0.76 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Season Statistics
| Games: | 78 |
| Record: | 47W - 31L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 5L |
| PF/G: | 7.08 |
| PA/G: | 6.54 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
| Games: | 92 |
| Record: | 69W - 23L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 8.16 |
| PA/G: | 5.44 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.66 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 4th End vs. Jacob Libbus (Sep 19, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 4th End vs. Magnus Ramsfjell (Jan 17, 2025)
> 3 in 5th End vs. Charley Thomas (Nov 15, 2024)
> 3 in 2nd End vs. Cole Adams (Sep 20, 2024)
> 3 in 7th End vs. Chase Sinnett (Sep 8, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 3rd End vs. Korey Dropkin (Sep 21, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 4th End vs. Korey Dropkin (Sep 21, 2024)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 7th End vs. Sam Mooibroek (Mar 5, 2025)
> 5 in 8th End vs. Aaron Bartling (Mar 2, 2025)
> 5 in 5th End vs. Scott Manners (Jan 9, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 4th End vs. Aaron Bartling (Mar 2, 2025)
> 5 in 1st End vs. Niklas Edin (Jan 17, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 5th End vs. Korey Dropkin (Jan 15, 2025)
> 4 in 5th End vs. Kevin Koe (Dec 16, 2024)
> 4 in 4th End vs. Mike McEwen (Sep 28, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 5 in 5th End vs. John Epping (Dec 14, 2024)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 10 -- Tue, Mar 4 -- 8:30am PT | |||
| Kleiter | 3 | Final | |
| Jacobs | 6 | (9) ![]() |
|
| Asselin | 9 | Final | |
| Bartling | 8 | (10) | |
| McEwen | 7 | Final | |
| Scoffin | 5 | (9) | |
| Smith | 6 | Final | |
| Purcell | 10 | (9) | |
| Kleiter | 3 | Final | |
| Jacobs | 6 | (9) ![]() |
|
| Asselin | 9 | Final | |
| Bartling | 8 | (10) | |
| McEwen | 7 | Final | |
| Scoffin | 5 | (9) | |
| Smith | 6 | Final | |
| Purcell | 10 | (9) |
| Kleiter | 3 | Final | |
| Jacobs | 6 | (9) ![]() |
|
| Asselin | 9 | Final | |
| Bartling | 8 | (10) | |
| McEwen | 7 | Final | |
| Scoffin | 5 | (9) | |
| Smith | 6 | Final | |
| Purcell | 10 | (9) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















