Scotties Tournament of Hearts
Curling Scores
Scotties Tournament of Hearts
Feb 14 - 23, 2025
|
| Draw Feb 19 - 9:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Jane DiCarlo Crapaud, PEI |
0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 2 | ||||
| Krista McCarville Thunder Bay, NO |
![]() |
1 | 0 | 0 | 3 | 5 | 2 | 4 | 0 | X | 15 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Jane DiCarlo
| Games: | 8 |
| Record: | 1W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 5.07 |
| PA/G: | 10.27 |
| Hammer Efficiency: | 0.13 |
| Steal Defense: | 0.41 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Krista McCarville
| Games: | 8 |
| Record: | 4W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.87 |
| PA/G: | 7.32 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Season Statistics
Jane DiCarlo
| Games: | 22 |
| Record: | 11W - 11L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 6.91 |
| PA/G: | 7.53 |
| Hammer Efficiency: | 0.25 |
| Steal Defense: | 0.31 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Krista McCarville
| Games: | 36 |
| Record: | 25W - 11L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.58 |
| PA/G: | 6.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Scoring Records - Season
Jane DiCarlo
Krista McCarville
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Laura Johnston (Jan 24, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 5th End vs. Jane DiCarlo (Feb 19, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 4th End vs. Eunjung Kim (Oct 14, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 9th End vs. Selena Sturmay (Feb 16, 2025)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 13 -- Wed, Feb 19 -- 9:00am ET | |||
| Adams | 8 | Final | |
| Sturmay | 10 | (10) | |
| DiCarlo | 2 | Final | |
| McCarville | 15 | (8) | |
| Martin | 7 | Final | |
| Weagle | 4 | (9) | |
| Homan | 7 | Final | |
| Brown | 5 | (9) ![]() |
|
| Adams | 8 | Final | |
| Sturmay | 10 | (10) | |
| DiCarlo | 2 | Final | |
| McCarville | 15 | (8) | |
| Martin | 7 | Final | |
| Weagle | 4 | (9) | |
| Homan | 7 | Final | |
| Brown | 5 | (9) ![]() |
| Adams | 8 | Final | |
| Sturmay | 10 | (10) | |
| DiCarlo | 2 | Final | |
| McCarville | 15 | (8) | |
| Martin | 7 | Final | |
| Weagle | 4 | (9) | |
| Homan | 7 | Final | |
| Brown | 5 | (9) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















