WCT Belgium Men's Challenge
Curling Scores
WCT Belgium Men's Challenge
Jan 23 - 26, 2025
|
| Draw Jan 24 - 5:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Joel Westerberg Sundbyberg, SWE |
0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 4 | X | 8 | |||
| Floris Ros Zoetermeer, NED |
![]() |
1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Joel Westerberg
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 9.52 |
| PA/G: | 5.71 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.36 |
Floris Ros
| Games: | 4 |
| Record: | 0W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.07 |
| PA/G: | 15.19 |
| Hammer Efficiency: | 0.06 |
| Steal Defense: | 0.53 |
| Force Efficiency: | 0.25 |
| Steal Efficiency: | 0.10 |
Season Statistics
Joel Westerberg
| Games: | 41 |
| Record: | 27W - 14L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 8.76 |
| PA/G: | 6.84 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Floris Ros
| Games: | 29 |
| Record: | 11W - 17L1T |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 3L |
| PF/G: | 7.58 |
| PA/G: | 8.23 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
Joel Westerberg
Floris Ros
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
March 31, 2026
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026












