USA Curling National Championships
Curling Scores
USA Curling National Championships
Jan 27 - Feb 2, 2025
|
| Draw Feb 2 - 1:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | EE | Score | ||
| Daniel Casper Chaska, MN |
![]() |
2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 | ||
| Korey Dropkin Duluth, MN |
0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7 | |||
Shot Tracker: (All Shots, All Turns)
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Daniel Casper |
22 |
86 |
2.34 | 6.7 | 83% |
| 3: | Luc Violette |
22 |
81 |
3.00 | 7.7 | 80% |
| 2: | Ben Richardson |
21 |
90 |
2.24 | 7.8 | 91% |
| 1: | Aidan Oldenburg |
22 |
97 |
1.36 | 6.2 | 90% |
| TEAM TOTALS | 87 | 354 | 2.24 | 7.1 | 86% | |
| #Shots | Points | Diff /5 | Sweep /10 | PCT | ||
| 4: | Korey Dropkin |
22 |
87 |
2.36 | 6.4 | 84% |
| 3: | Thomas Howell |
22 |
96 |
1.94 | 7.1 | 91% |
| 2: | Andrew Stopera |
22 |
96 |
1.76 | 7.6 | 91% |
| 1: | Mark Fenner |
22 |
100 |
1.28 | 6.7 | 92% |
| TEAM TOTALS | 88 | 379 | 1.84 | 6.9 | 90% | |
Event Statistics
Daniel Casper
| Games: | 9 |
| Record: | 8W - 1L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 3W - 1L |
| PF/G: | 8.17 |
| PA/G: | 5.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.08 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Korey Dropkin
| Games: | 10 |
| Record: | 7W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 8.92 |
| PA/G: | 5.06 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.36 |
Season Statistics
Daniel Casper
| Games: | 72 |
| Record: | 50W - 22L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 1L |
| PF/G: | 8.48 |
| PA/G: | 5.68 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Korey Dropkin
| Games: | 93 |
| Record: | 52W - 41L |
| Extra Ends: | 2W - 2L |
| One-Point Games: | 5W - 4L |
| PF/G: | 7.32 |
| PA/G: | 6.53 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.48 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Scoring Records - Season
Daniel Casper
Korey Dropkin
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 3rd End vs. JaeBeom Lee (Nov 15, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 3rd End vs. Matthew Lannoye (Dec 20, 2024)
> 4 in 4th End vs. Rylan Kleiter (Sep 21, 2024)
> 4 in 4th End vs. Yves Stocker (Sep 6, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 7th End vs. Marc Muskatewitz (Sep 9, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 4th End vs. Brad Jacobs (Jan 15, 2025)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















