Ed Werenich Golden Wrench Classic presented by The Lodge Sasquatch Kitchen
Curling Scores
Ed Werenich Golden Wrench Classic presented by The Lodge Sasquatch Kitchen
Jan 9 - 12, 2025
|
| Draw Jan 9 - 10:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Dustin Kalthoff Saskatoon, SK |
![]() |
0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | ||
| James Grattan Oromocto, NB |
0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 7 | |||
Event Statistics
Dustin Kalthoff
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.46 |
| PA/G: | 7.44 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.42 |
James Grattan
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.00 |
| PA/G: | 6.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.82 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Season Statistics
Dustin Kalthoff
| Games: | 63 |
| Record: | 34W - 29L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 7.37 |
| PA/G: | 7.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
James Grattan
| Games: | 43 |
| Record: | 27W - 16L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 7.89 |
| PA/G: | 6.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.37 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Dustin Kalthoff
James Grattan
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 3rd End vs. Scott Jones (Jan 30, 2025)
> 5 in 3rd End vs. Parker Tipple (Dec 13, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 8th End vs. Shane Latimer (Mar 2, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 10th End vs. Jamie Stewart (Feb 1, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 2nd End vs. Brent MacDougall (Oct 24, 2024)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















