BC Men's Curling Championships, Presented by Best Western
Curling Scores
BC Men's Curling Championships, Presented by Best Western
Jan 20 - 25, 2025
|
| Draw Jan 24 - 12:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Jason Montgomery Victoria, BC |
1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 2 | X | 8 | |||||
| Jeff Richard Kelowna, BC |
![]() |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | X | 3 | ||||
Event Statistics
Jason Montgomery
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.60 |
| PA/G: | 6.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.37 |
| Force Efficiency: | 0.80 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Jeff Richard
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.00 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.20 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.38 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Season Statistics
Jason Montgomery
| Games: | 28 |
| Record: | 19W - 9L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.71 |
| PA/G: | 5.95 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.63 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Jeff Richard
| Games: | 39 |
| Record: | 22W - 17L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.58 |
| PA/G: | 6.04 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Scoring Records - Season
Jason Montgomery
Jeff Richard
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















