Astec Safety Challenge
Curling Scores
Astec Safety Challenge
|
| Draw Jan 11 - 4:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Mike McEwen Saskatoon, SK |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 | ||||
| Matt Dunstone Winnipeg, MB |
![]() |
0 | 0 | 1 | 4 | 0 | 2 | X | 7 | |||
Event Statistics
| Games: | 7 |
| Record: | 5W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.33 |
| PA/G: | 6.88 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
| Games: | 6 |
| Record: | 6W - 0L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 11.05 |
| PA/G: | 4.47 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.56 |
Season Statistics
| Games: | 83 |
| Record: | 56W - 27L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 8.02 |
| PA/G: | 6.11 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
| Games: | 81 |
| Record: | 59W - 22L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.18 |
| PA/G: | 5.62 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 8th End vs. Rylan Kleiter (Mar 5, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 6th End vs. Logan Ede (Jan 8, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 6th End vs. Matt Dunstone (Nov 6, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 4th End vs. Matt Dunstone (Jan 11, 2025)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 6th End vs. Brent Pierce (Oct 27, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 5th End vs. Shane Latimer (Mar 1, 2025)
> 4 in 4th End vs. Mike McEwen (Jan 11, 2025)
> 4 in 3rd End vs. Joel Retornaz (Jan 8, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 8th End vs. Bruce Mouat (Nov 8, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 7th End vs. Niklas Edin (Nov 27, 2024)
> 3 in 8th End vs. Brad Gushue (Oct 5, 2024)
> 3 in 7th End vs. Yannick Schwaller (Oct 4, 2024)
> 3 in 4th End vs. Ross Whyte (Sep 12, 2024)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















