WCT Take-Out Trophy
Curling Scores
WCT Take-Out Trophy
Dec 20 - 22, 2024
|
| Draw Dec 21 - 1:45 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Sixten Totzek Fuessen, GER |
0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 6 | |||
| Wouter Gosgens Zoetermeer, NED |
![]() |
1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Sixten Totzek
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.22 |
| PA/G: | 6.09 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
Wouter Gosgens
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.13 |
| PA/G: | 7.10 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.30 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
Season Statistics
Sixten Totzek
| Games: | 65 |
| Record: | 34W - 31L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 3L |
| PF/G: | 8.05 |
| PA/G: | 7.02 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Wouter Gosgens
| Games: | 72 |
| Record: | 26W - 46L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 0W - 3L |
| PF/G: | 6.70 |
| PA/G: | 7.32 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.49 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
Scoring Records - Season
Sixten Totzek
Wouter Gosgens
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 1, 2026
OGDEN, Utah -- Canada's Team Matt Dunstone will take an abundance of satisfaction from their 90 minutes or so of work Tuesday night at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
-
March 22, 2026
-
March 14, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















