Alberta Women's Provincial Qualifier
Curling Scores
Alberta Women's Provincial Qualifier
Dec 13 - 15, 2024
|
| Draw Dec 15 - 12:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Abby Whitbread , AB |
0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | |||
| Claire Booth Edmonton, AB |
![]() |
1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 7 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Abby Whitbread
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.25 |
| PA/G: | 7.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Claire Booth
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.36 |
| PA/G: | 5.28 |
| Hammer Efficiency: | 0.19 |
| Steal Defense: | 0.32 |
| Force Efficiency: | 0.85 |
| Steal Efficiency: | 0.41 |
Season Statistics
Abby Whitbread
| Games: | 9 |
| Record: | 4W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.06 |
| PA/G: | 7.65 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Claire Booth
| Games: | 25 |
| Record: | 8W - 17L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 5.76 |
| PA/G: | 9.24 |
| Hammer Efficiency: | 0.19 |
| Steal Defense: | 0.47 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Abby Whitbread
Claire Booth
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















