Alberta Women's Provincial Qualifier
Curling Scores
Alberta Women's Provincial Qualifier
Dec 13 - 15, 2024
|
| Draw Dec 14 - 12:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Abby Whitbread , AB |
0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 3 | ||||
| Dacey Brown Edmonton, AB |
![]() |
3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 2 | X | 8 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Abby Whitbread
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.25 |
| PA/G: | 7.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.35 |
Dacey Brown
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.60 |
| PA/G: | 6.80 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.71 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Season Statistics
Abby Whitbread
| Games: | 9 |
| Record: | 4W - 5L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.06 |
| PA/G: | 7.65 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Dacey Brown
| Games: | 23 |
| Record: | 7W - 16L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 6.84 |
| PA/G: | 9.94 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.38 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
Abby Whitbread
Dacey Brown
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 1, 2026
OGDEN, Utah -- Canada's Team Matt Dunstone will take an abundance of satisfaction from their 90 minutes or so of work Tuesday night at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
-
March 22, 2026
-
March 14, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















