Rocky Mountain Classic - Canadian Mixed Doubles Olympic Trials Qualifier
Curling Scores
Rocky Mountain Classic - Canadian Mixed Doubles Olympic Trials Qualifier
Dec 5 - 8, 2024
|
| Draw Dec 7 - 4:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Lott/Lott Winnipeg Beach, MB |
1 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | X | 8 | ||||
| Powers/Saunders Halifax, NS |
![]() |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 1 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Lott/Lott
| Games: | 10 |
| Record: | 7W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.14 |
| PA/G: | 6.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.34 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.43 |
Powers/Saunders
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.44 |
| PA/G: | 7.95 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.38 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Lott/Lott
Powers/Saunders
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















