RBC Dominion Securities Western Showdown
Curling Scores
RBC Dominion Securities Western Showdown
Dec 13 - 16, 2024
|
| Draw Dec 13 - 10:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Score | ||
| Owen Purcell Halifax, NS |
0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 7 | |||
| Ethan Sampson Chaska, MN |
![]() |
3 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 9 | ||
Event Statistics
Owen Purcell
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.56 |
| PA/G: | 9.06 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.25 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Ethan Sampson
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.27 |
| PA/G: | 10.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.25 |
| Steal Efficiency: | 0.00 |
Season Statistics
Owen Purcell
| Games: | 60 |
| Record: | 32W - 28L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 6.63 |
| PA/G: | 6.47 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Ethan Sampson
| Games: | 73 |
| Record: | 39W - 34L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 7L |
| PF/G: | 7.03 |
| PA/G: | 6.06 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.21 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Scoring Records - Season
Owen Purcell
HIGH END SCORE: HAMMER
> 6 in 5th End vs. Brent MacDougall (Jan 15, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 7th End vs. Colten Steele (Oct 26, 2024)
> 3 in 10th End vs. Aaron Sluchinski (Sep 26, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Brad Jacobs (Mar 4, 2025)
> 4 in 1st End vs. Sam Mooibroek (Nov 23, 2024)
> 4 in 4th End vs. Taylor Ardiel (Oct 26, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 4th End vs. Landan Rooney (Nov 23, 2024)
Ethan Sampson
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 9 -- Fri, Dec 13 -- 9:00pm CT | |||
| Jacobs | 6 | Final | |
| Kalthoff | 0 | (4) ![]() |
|
| McEwen | 6 | Final | |
| Van Amsterdam | 1 | (6) ![]() |
|
| Casper | 4 | Final | |
| Knapp | 5 | (EE) ![]() |
|
| Purcell | 7 | Final | |
| Sampson | 9 | (EE) ![]() |
|
| Koe | 8 | Final | |
| Laycock | 4 | (8) ![]() |
|
| Jacobs | 6 | Final | |
| Kalthoff | 0 | (4) ![]() |
|
| McEwen | 6 | Final | |
| Van Amsterdam | 1 | (6) ![]() |
|
| Casper | 4 | Final | |
| Knapp | 5 | (EE) ![]() |
|
| Purcell | 7 | Final | |
| Sampson | 9 | (EE) ![]() |
|
| Koe | 8 | Final | |
| Laycock | 4 | (8) ![]() |
| Jacobs | 6 | Final | |
| Kalthoff | 0 | (4) ![]() |
|
| McEwen | 6 | Final | |
| Van Amsterdam | 1 | (6) ![]() |
|
| Casper | 4 | Final | |
| Knapp | 5 | (EE) ![]() |
|
| Purcell | 7 | Final | |
| Sampson | 9 | (EE) ![]() |
|
| Koe | 8 | Final | |
| Laycock | 4 | (8) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















