Red Deer Curling Classic
Curling Scores
Red Deer Curling Classic
|
| Draw Nov 16 - 6:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Thomas Scoffin Whitehorse, YK |
![]() |
2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 4 | ||
| Yue Liang Chengdu, CHN |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.95 |
| PA/G: | 7.73 |
| Hammer Efficiency: | 0.58 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.09 |
| Games: | 3 |
| Record: | 0W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 3.75 |
| PA/G: | 7.92 |
| Hammer Efficiency: | 0.00 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.00 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Season Statistics
| Games: | 17 |
| Record: | 10W - 7L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 7.45 |
| PA/G: | 6.74 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.16 |
| Games: | 6 |
| Record: | 0W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.42 |
| PA/G: | 9.53 |
| Hammer Efficiency: | 0.06 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.00 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 3 in 1st End vs. Dustin Mikkelsen (Jan 10, 2025)
> 3 in 1st End vs. Dustin Mikkelsen (Jan 10, 2025)
> 3 in 4th End vs. Riku Yanagisawa (Nov 17, 2024)
> 3 in 5th End vs. Cole Adams (Nov 17, 2024)
> 3 in 7th End vs. Evan Van Amsterdam (Nov 15, 2024)
> 3 in 5th End vs. Cameron Bryce (Nov 15, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 1st End vs. Cole Adams (Nov 17, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 3rd End vs. John Epping (Nov 17, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 7th End vs. Brad Jacobs (Mar 1, 2025)
| Head To Head between Skips |
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026














