HearingLife Tour Challenge Tier 1
Curling Scores
HearingLife Tour Challenge Tier 1
|
| Draw Oct 4 - 3:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Mike McEwen Saskatoon, SK |
0 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 3 | X | 8 | |||
| Niklas Edin Karlstad , SWE |
![]() |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 3 | ||
Event Statistics
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.54 |
| PA/G: | 5.61 |
| Hammer Efficiency: | 0.56 |
| Steal Defense: | 0.09 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.11 |
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.75 |
| PA/G: | 6.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.27 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.38 |
| Steal Efficiency: | 0.15 |
Season Statistics
| Games: | 83 |
| Record: | 56W - 27L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 8.02 |
| PA/G: | 6.11 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
| Games: | 81 |
| Record: | 48W - 33L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 6W - 2L |
| PF/G: | 7.46 |
| PA/G: | 6.84 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 8th End vs. Rylan Kleiter (Mar 5, 2025)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 6th End vs. Logan Ede (Jan 8, 2025)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 6th End vs. Matt Dunstone (Nov 6, 2024)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 4th End vs. Matt Dunstone (Jan 11, 2025)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 7th End vs. Andrin Schnider (Feb 21, 2025)
> 5 in 6th End vs. Michael Brunner (Nov 6, 2024)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 5th End vs. Takumi Maeda (Dec 13, 2024)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 5th End vs. Marco Hoesli (Jan 14, 2025)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 6 in 6th End vs. Marc Muskatewitz (Dec 14, 2024)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 15 -- Fri, Oct 4 -- 4:00pm AT | |||
| McEwen | 8 | Final | |
| Edin | 3 | (7) ![]() |
|
| Schwaller | 8 | Final | |
| Dunstone | 3 | (7) ![]() |
|
| Whyte | 6 | Final | |
| Koe | 4 | (8) ![]() |
|
| Craik | 7 | Final | |
| Brunner | 2 | (6) ![]() |
|
| McEwen | 8 | Final | |
| Edin | 3 | (7) ![]() |
|
| Schwaller | 8 | Final | |
| Dunstone | 3 | (7) ![]() |
|
| Whyte | 6 | Final | |
| Koe | 4 | (8) ![]() |
|
| Craik | 7 | Final | |
| Brunner | 2 | (6) ![]() |
| McEwen | 8 | Final | |
| Edin | 3 | (7) ![]() |
|
| Schwaller | 8 | Final | |
| Dunstone | 3 | (7) ![]() |
|
| Whyte | 6 | Final | |
| Koe | 4 | (8) ![]() |
|
| Craik | 7 | Final | |
| Brunner | 2 | (6) ![]() |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















