ATB Okotoks Classic
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ATB Okotoks Classic
Sep 19 - 22, 2024
|
| Draw Sep 21 - 2:15 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Takumi Maeda Tokoro, JPN |
![]() |
0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 1 | 7 | ||
| Shinya Abe Sapporo, JPN |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Takumi Maeda
| Games: | 8 |
| Record: | 5W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.30 |
| PA/G: | 6.98 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.41 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Shinya Abe
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.14 |
| PA/G: | 7.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.41 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.07 |
Season Statistics
Takumi Maeda
| Games: | 74 |
| Record: | 39W - 35L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 2L |
| PF/G: | 7.42 |
| PA/G: | 7.17 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Shinya Abe
| Games: | 69 |
| Record: | 49W - 20L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 3W - 0L |
| PF/G: | 7.83 |
| PA/G: | 6.09 |
| Hammer Efficiency: | 0.43 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Scoring Records - Season
Takumi Maeda
Shinya Abe
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Draw: 10 -- Sat, Sep 21 -- 12:15pm MT | |||
| Maeda | 7 | Final | |
| Abe | 4 | (8) | |
| Adams | 5 | Final | |
| Gosgens | 7 | (8) ![]() |
|
| Koe | 4 | Final | |
| Morozumi | 6 | (8) ![]() |
|
| Tao | 5 | Final | |
| Libbus | 4 | (EE) | |
| Maeda | 7 | Final | |
| Abe | 4 | (8) | |
| Adams | 5 | Final | |
| Gosgens | 7 | (8) ![]() |
|
| Koe | 4 | Final | |
| Morozumi | 6 | (8) ![]() |
|
| Tao | 5 | Final | |
| Libbus | 4 | (EE) |
| Maeda | 7 | Final | |
| Abe | 4 | (8) | |
| Adams | 5 | Final | |
| Gosgens | 7 | (8) ![]() |
|
| Koe | 4 | Final | |
| Morozumi | 6 | (8) ![]() |
|
| Tao | 5 | Final | |
| Libbus | 4 | (EE) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 5, 2026
Ogden, United States - Niklas Edin's Sweden won the LGT World Men's Curling Championship 2026 gold medals and title on Saturday afternoon (4 April) by 9-6 against Matt Dunstone's Canada at the Weber County Ice Sheet in Ogden, United States.
-
April 5, 2026
-
April 3, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















