Korean National Curling Championship
Curling Scores
Korean National Curling Championship
Jun 9 - 17, 2024
|
| Draw Jun 10 - 8:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | EE | Score | ||
| Bobae Kang Songhyun, KOR |
![]() |
0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 8 | ||
| Eun ji Gim Gyeonggido, KOR |
0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 | |||
Event Statistics
Bobae Kang
| Games: | 7 |
| Record: | 3W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.23 |
| PA/G: | 6.31 |
| Hammer Efficiency: | 0.25 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.47 |
| Steal Efficiency: | 0.39 |
Eun ji Gim
| Games: | 10 |
| Record: | 8W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.42 |
| PA/G: | 4.63 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.10 |
| Force Efficiency: | 0.69 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Bobae Kang
Eun ji Gim
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
March 31, 2026
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















