Occean Contractors Nova Scotia Tankard
Curling Scores
Occean Contractors Nova Scotia Tankard
Jan 17 - 21, 2024
|
| Draw Jan 19 - 8:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Stuart Thompson Halifax, NS |
![]() |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 7 | ||
| Paul Flemming Truro, NS |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | |||
Event Statistics
Stuart Thompson
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.67 |
| PA/G: | 6.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.32 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Paul Flemming
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.06 |
| PA/G: | 5.91 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Season Statistics
Stuart Thompson
| Games: | 35 |
| Record: | 18W - 17L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 7.05 |
| PA/G: | 7.21 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.39 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Paul Flemming
| Games: | 22 |
| Record: | 10W - 12L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.69 |
| PA/G: | 7.09 |
| Hammer Efficiency: | 0.25 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
Stuart Thompson
Paul Flemming
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Stuart Thompson | ||
| Paul Flemming | ||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















