Mixed Doubles Super Series - Halifax
Curling Scores
Mixed Doubles Super Series - Halifax
Jan 4 - 7, 2024
|
| Draw Jan 6 - 8:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Roenning/Braenden Lillehammer, NOR |
![]() |
1 | 1 | 1 | 2 | 2 | X | 7 | ||||
| Smith/Purcell Halifax, NS |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 0 | |||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Roenning/Braenden
| Games: | 8 |
| Record: | 7W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 10.19 |
| PA/G: | 5.74 |
| Hammer Efficiency: | 0.52 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.75 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Smith/Purcell
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.47 |
| PA/G: | 9.41 |
| Hammer Efficiency: | 0.11 |
| Steal Defense: | 0.56 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.44 |
Season Statistics
Roenning/Braenden
| Games: | 34 |
| Record: | 28W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 2L |
| One-Point Games: | 2W - 2L |
| PF/G: | 10.85 |
| PA/G: | 6.02 |
| Hammer Efficiency: | 0.52 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.42 |
Smith/Purcell
| Games: | 20 |
| Record: | 12W - 8L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 8.18 |
| PA/G: | 8.88 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Scoring Records - Season
Roenning/Braenden
Smith/Purcell
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026














