MadTown DoubleDown Presented by Motus Financial
Curling Scores
MadTown DoubleDown Presented by Motus Financial
Jan 4 - 7, 2024
|
| Draw Jan 7 - 9:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Walter/Schneider Winnipeg, MB |
1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 8 | |||
| Abbes/Harsch Fuessen, GER |
![]() |
0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 4 | ||
Event Statistics
Walter/Schneider
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.24 |
| PA/G: | 5.37 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.50 |
Abbes/Harsch
| Games: | 8 |
| Record: | 5W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.59 |
| PA/G: | 7.84 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.52 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.57 |
Season Statistics
Walter/Schneider
| Games: | 12 |
| Record: | 8W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 9.02 |
| PA/G: | 6.46 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.37 |
| Force Efficiency: | 0.52 |
| Steal Efficiency: | 0.44 |
Abbes/Harsch
| Games: | 25 |
| Record: | 19W - 6L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 10.11 |
| PA/G: | 7.78 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.41 |
| Force Efficiency: | 0.43 |
| Steal Efficiency: | 0.45 |
Scoring Records - Season
Walter/Schneider
Abbes/Harsch
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026
















