Cortina Curling Cup
Curling Scores
Cortina Curling Cup
Jan 11 - 14, 2024
|
| Draw Jan 12 - 10:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Emira Abbes Fuessen, GER |
0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 4 | |||
| Eun ji Gim Uijeongbu, KOR |
![]() |
2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 7 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Emira Abbes
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 6.22 |
| PA/G: | 8.38 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.11 |
Eun ji Gim
| Games: | 7 |
| Record: | 4W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.26 |
| PA/G: | 5.43 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.45 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Season Statistics
Emira Abbes
| Games: | 54 |
| Record: | 24W - 30L |
| Extra Ends: | 2W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 7.15 |
| PA/G: | 7.71 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Eun ji Gim
| Games: | 124 |
| Record: | 95W - 29L |
| Extra Ends: | 3W - 4L |
| One-Point Games: | 9W - 9L |
| PF/G: | 8.40 |
| PA/G: | 5.33 |
| Hammer Efficiency: | 0.46 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Scoring Records - Season
Emira Abbes
Eun ji Gim
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 6th End vs. Cynthia Lu (Nov 2, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 6th End vs. Minseo Kim (Jun 28, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 9th End vs. Kerri Einarson (Nov 1, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 2nd End vs. Selena Sturmay (Oct 6, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Emira Abbes | ||
| Eun ji Gim | ||
| Draw: 6 -- Fri, Jan 12 -- 4:00pm CET | |||
| Abbes | 4 | Final | |
| Gim | 7 | (8) | |
| Munro | 7 | Final | |
| Mariani | 3 | (7) | |
| Abbes | 4 | Final | |
| Gim | 7 | (8) | |
| Munro | 7 | Final | |
| Mariani | 3 | (7) |
| Abbes | 4 | Final | |
| Gim | 7 | (8) | |
| Munro | 7 | Final | |
| Mariani | 3 | (7) |
| <<< Previous | | | Next >>> |
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















