Cortina Curling Cup
Curling Scores
Cortina Curling Cup
Jan 11 - 14, 2024
|
| Draw Jan 12 - 6:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Marianne Roervik Lillehammer, NOR |
1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 6 | |||
| Emira Abbes Fuessen, GER |
![]() |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 2 | ||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Marianne Roervik
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 7.33 |
| PA/G: | 4.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.30 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Emira Abbes
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 6.22 |
| PA/G: | 8.38 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.11 |
Season Statistics
Marianne Roervik
| Games: | 61 |
| Record: | 34W - 27L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 6W - 2L |
| PF/G: | 7.22 |
| PA/G: | 6.18 |
| Hammer Efficiency: | 0.30 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.26 |
Emira Abbes
| Games: | 54 |
| Record: | 24W - 30L |
| Extra Ends: | 2W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 7.15 |
| PA/G: | 7.71 |
| Hammer Efficiency: | 0.34 |
| Steal Defense: | 0.29 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Marianne Roervik
Emira Abbes
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Team | Pick'em | |
| Marianne Roervik | ||
| Emira Abbes | ||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026















