WFG Masters
Curling Scores
WFG Masters
Dec 12 - 17, 2023
|
| Draw Dec 15 - 9:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | EE | Score | ||
| Anna Hasselborg Sundbyberg, SWE |
![]() |
0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 4 | ||
| Rebecca Morrison Stirling , SCO |
0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 5 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Anna Hasselborg
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 2L |
| PF/G: | 7.87 |
| PA/G: | 5.53 |
| Hammer Efficiency: | 0.61 |
| Steal Defense: | 0.04 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
Rebecca Morrison
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 3L |
| PF/G: | 5.45 |
| PA/G: | 6.06 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.70 |
| Steal Efficiency: | 0.18 |
Season Statistics
Anna Hasselborg
| Games: | 88 |
| Record: | 60W - 28L |
| Extra Ends: | 4W - 3L |
| One-Point Games: | 7W - 8L |
| PF/G: | 7.96 |
| PA/G: | 5.87 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.55 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Rebecca Morrison
| Games: | 85 |
| Record: | 49W - 36L |
| Extra Ends: | 4W - 1L |
| One-Point Games: | 9W - 7L |
| PF/G: | 7.30 |
| PA/G: | 6.19 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Anna Hasselborg
Rebecca Morrison
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















