Aberdeen Classic
Curling Scores
Aberdeen Classic
Dec 8 - 10, 2023
|
| Draw Dec 8 - 3:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Lucy Blair Stirling, SCO |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 2 | ||||
| Hana Synackova Prague, CZE |
![]() |
1 | 0 | 4 | 0 | 3 | 0 | X | 8 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Lucy Blair
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 4.62 |
| PA/G: | 9.62 |
| Hammer Efficiency: | 0.08 |
| Steal Defense: | 0.36 |
| Force Efficiency: | 0.29 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Hana Synackova
| Games: | 6 |
| Record: | 2W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.50 |
| PA/G: | 8.41 |
| Hammer Efficiency: | 0.22 |
| Steal Defense: | 0.39 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Season Statistics
Lucy Blair
| Games: | 37 |
| Record: | 11W - 26L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 6.62 |
| PA/G: | 8.87 |
| Hammer Efficiency: | 0.26 |
| Steal Defense: | 0.37 |
| Force Efficiency: | 0.42 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Hana Synackova
| Games: | 18 |
| Record: | 10W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.18 |
| PA/G: | 6.93 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.31 |
| Force Efficiency: | 0.51 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Scoring Records - Season
Lucy Blair
Hana Synackova
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026













