DEKALB Superspiel
Curling Scores
DEKALB Superspiel
Dec 1 - 4, 2023
|
| Draw Dec 1 - 9:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Selena Sturmay Edmonton, AB |
![]() |
0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | X | 5 | ||
| Emma Jensen Winnipeg, MB |
1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 2 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Selena Sturmay
| Games: | 6 |
| Record: | 5W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.60 |
| PA/G: | 6.51 |
| Hammer Efficiency: | 0.48 |
| Steal Defense: | 0.26 |
| Force Efficiency: | 0.69 |
| Steal Efficiency: | 0.20 |
Emma Jensen
| Games: | 3 |
| Record: | 0W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 2.22 |
| PA/G: | 12.22 |
| Hammer Efficiency: | 0.11 |
| Steal Defense: | 0.58 |
| Force Efficiency: | 0.25 |
| Steal Efficiency: | 0.17 |
Season Statistics
Selena Sturmay
| Games: | 78 |
| Record: | 52W - 26L |
| Extra Ends: | 4W - 0L |
| One-Point Games: | 7W - 3L |
| PF/G: | 7.82 |
| PA/G: | 6.21 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Emma Jensen
| Games: | 34 |
| Record: | 11W - 23L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 6.82 |
| PA/G: | 8.85 |
| Hammer Efficiency: | 0.23 |
| Steal Defense: | 0.37 |
| Force Efficiency: | 0.44 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Scoring Records - Season
Selena Sturmay
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 3rd End vs. Kerri Einarson (Feb 18, 2024)
> 4 in 4th End vs. Corryn Brown (Dec 2, 2023)
> 4 in 6th End vs. Kerry Galusha (Oct 8, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 6th End vs. Jolene Campbell (Dec 1, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 2nd End vs. Youbeen Park (Sep 29, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 4th End vs. Rachel Homan (Nov 20, 2023)
Emma Jensen
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















