Curling Stadium Alberta Curling Series #3
Curling Scores
Curling Stadium Alberta Curling Series #3
Dec 1 - 3, 2023
|
| Draw Dec 1 - 11:00 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Nicky Kaufman Edmonton, AB |
1 | 1 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | 7 | ||||
| Jodi Vaughan Lethbridge, AB |
0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 2 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Nicky Kaufman
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.26 |
| PA/G: | 5.13 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.38 |
| Force Efficiency: | 0.78 |
| Steal Efficiency: | 0.52 |
Jodi Vaughan
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.38 |
| PA/G: | 9.23 |
| Hammer Efficiency: | 0.13 |
| Steal Defense: | 0.53 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Season Statistics
Nicky Kaufman
| Games: | 31 |
| Record: | 18W - 13L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 3W - 2L |
| PF/G: | 8.61 |
| PA/G: | 6.70 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Jodi Vaughan
| Games: | 39 |
| Record: | 15W - 24L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 0L |
| PF/G: | 6.47 |
| PA/G: | 8.88 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
Scoring Records - Season
Nicky Kaufman
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 2nd End vs. Jodi Vaughan (Dec 9, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 6th End vs. Kaitlyn Bowman (Oct 14, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 8th End vs. Emily Clark (Nov 4, 2023)
> 4 in 4th End vs. Emily Clark (Nov 4, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 4th End vs. Kayla Skrlik (Jan 24, 2024)
> 4 in 4th End vs. Serena Gray-Withers (Sep 23, 2023)
Jodi Vaughan
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 24, 2026
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















