Nufloors Penticton Curling Classic
Curling Scores
Nufloors Penticton Curling Classic
Nov 30 - Dec 4, 2023
|
| Draw Dec 2 - 10:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Riku Yanagisawa Karuizawa, JPN |
![]() |
0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | X | 8 | ||
| Jason Montgomery Victoria, BC |
0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | X | 5 | |||
Event Statistics
Riku Yanagisawa
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 1L |
| PF/G: | 6.82 |
| PA/G: | 6.36 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.05 |
Jason Montgomery
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.00 |
| PA/G: | 8.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.30 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Season Statistics
Riku Yanagisawa
| Games: | 86 |
| Record: | 49W - 37L |
| Extra Ends: | 3W - 1L |
| One-Point Games: | 8W - 8L |
| PF/G: | 7.78 |
| PA/G: | 5.92 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Jason Montgomery
| Games: | 28 |
| Record: | 20W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.48 |
| PA/G: | 6.00 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.16 |
| Force Efficiency: | 0.57 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
Scoring Records - Season
Riku Yanagisawa
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 7th End vs. Shinya Abe (Aug 10, 2023)
> 5 in 5th End vs. Jongduk Park (Aug 5, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 6 in 3rd End vs. Takumi Maeda (Aug 11, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 4th End vs. Jay Merchant (Oct 30, 2023)
> 4 in 7th End vs. Michael Brunner (Sep 21, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 2nd End vs. Johnson Tao (Sep 17, 2023)
Jason Montgomery
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 1, 2026
OGDEN, Utah -- Canada's Team Matt Dunstone will take an abundance of satisfaction from their 90 minutes or so of work Tuesday night at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
-
March 22, 2026
-
March 14, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















