Challenge de Curling Desjardins
Curling Scores
Challenge de Curling Desjardins
|
| Draw Nov 24 - 3:30 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Colten Steele Dartmouth, NS |
0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | X | 4 | ||||
| Trevor Bonot Thunder Bay, NO |
0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | 7 | ||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.08 |
| PA/G: | 9.62 |
| Hammer Efficiency: | 0.42 |
| Steal Defense: | 0.40 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.45 |
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.88 |
| PA/G: | 8.18 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.20 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Season Statistics
| Games: | 27 |
| Record: | 10W - 17L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.00 |
| PA/G: | 7.54 |
| Hammer Efficiency: | 0.27 |
| Steal Defense: | 0.40 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.27 |
| Games: | 57 |
| Record: | 39W - 18L |
| Extra Ends: | 0W - 3L |
| One-Point Games: | 5W - 6L |
| PF/G: | 7.93 |
| PA/G: | 5.76 |
| Hammer Efficiency: | 0.39 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 4th End vs. Rene Comeau (Oct 20, 2023)
> 4 in 2nd End vs. Tyler Smith (Oct 7, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 2 in 6th End vs. Owen Purcell (Nov 25, 2023)
> 2 in 3rd End vs. Zackary Wise (Nov 23, 2023)
> 2 in 2nd End vs. Zackary Wise (Nov 23, 2023)
> 2 in 4th End vs. Rob Ainsley (Nov 3, 2023)
> 2 in 5th End vs. Rene Comeau (Oct 20, 2023)
> 2 in 1st End vs. Rene Comeau (Oct 8, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 6th End vs. Francois Roberge (Nov 25, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 8 in 3rd End vs. Greg Smith (Dec 8, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















