Pumps and Pressure Red Deer Curling Classic
Curling Scores
Pumps and Pressure Red Deer Curling Classic
Nov 17 - 20, 2023
|
| Draw Nov 18 - 3:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Shinya Abe Sapporo, JPN |
![]() |
0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 7 | ||
| Kohsuke Hirata Kitami, JPN |
1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 5 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Shinya Abe
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.50 |
| PA/G: | 8.33 |
| Hammer Efficiency: | 0.33 |
| Steal Defense: | 0.28 |
| Force Efficiency: | 0.31 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Kohsuke Hirata
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.38 |
| PA/G: | 8.33 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.18 |
| Force Efficiency: | 0.14 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Season Statistics
Shinya Abe
| Games: | 49 |
| Record: | 28W - 21L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 3W - 5L |
| PF/G: | 8.67 |
| PA/G: | 6.53 |
| Hammer Efficiency: | 0.49 |
| Steal Defense: | 0.14 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Kohsuke Hirata
| Games: | 58 |
| Record: | 36W - 22L |
| Extra Ends: | 1W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 3L |
| PF/G: | 8.37 |
| PA/G: | 6.20 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
Shinya Abe
Kohsuke Hirata
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 2, 2026
OGDEN, Utah -- A playoff berth is in the bag, but Canada's Team Matt Dunstone has loftier goals to accomplish at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026

















