Soo Curlers Fall Classic presented by KIOTI Tractors
Curling Scores
Soo Curlers Fall Classic presented by KIOTI Tractors
|
| Draw Oct 28 - 8:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Glenn Howard Penetanguishene, ON |
![]() |
2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | X | 8 | ||
| John Shuster Duluth , MN |
0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | X | 5 | |||
Event Statistics
| Games: | 6 |
| Record: | 4W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.02 |
| PA/G: | 6.81 |
| Hammer Efficiency: | 0.45 |
| Steal Defense: | 0.25 |
| Force Efficiency: | 0.67 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.00 |
| PA/G: | 6.76 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.20 |
| Force Efficiency: | 0.20 |
| Steal Efficiency: | 0.42 |
Season Statistics
| Games: | 49 |
| Record: | 29W - 20L |
| Extra Ends: | 0W - 3L |
| One-Point Games: | 0W - 5L |
| PF/G: | 7.82 |
| PA/G: | 6.05 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.17 |
| Force Efficiency: | 0.64 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
| Games: | 74 |
| Record: | 51W - 23L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 4W - 0L |
| PF/G: | 9.02 |
| PA/G: | 6.25 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.23 |
| Force Efficiency: | 0.56 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 6th End vs. Michael Moore (Jan 12, 2024)
> 5 in 5th End vs. Glenn Howard (Sep 23, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 3rd End vs. Reid Carruthers (Sep 9, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 6th End vs. Tanner Horgan (Oct 8, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 3rd End vs. Karsten Sturmay (Jan 21, 2024)
> 3 in 6th End vs. Owen Purcell (Jan 13, 2024)
> 3 in 1st End vs. Connor Kauffman (Nov 18, 2023)
> 3 in 7th End vs. Reid Carruthers (Oct 19, 2023)
> 3 in 7th End vs. Niklas Edin (Oct 18, 2023)
> 3 in 3rd End vs. Bruce Mouat (Oct 17, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















