John Ross & Sons Mixed Doubles Spiel
Curling Scores
John Ross & Sons Mixed Doubles Spiel
Oct 27 - 29, 2023
|
| Draw Oct 1 - 7:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Jones/MacDougall Halifax, NS |
LOSS | L | ||||||||||
| Parmiter/Burgess Fredericton, NB |
WIN | W | ||||||||||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Jones/MacDougall
| Games: | 4 |
| Record: | 0W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 3.68 |
| PA/G: | 13.68 |
| Hammer Efficiency: | 0.08 |
| Steal Defense: | 0.67 |
| Force Efficiency: | 0.20 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Parmiter/Burgess
| Games: | 6 |
| Record: | 3W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.65 |
| PA/G: | 8.82 |
| Hammer Efficiency: | 0.24 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.40 |
| Steal Efficiency: | 0.41 |
Season Statistics
Jones/MacDougall
| Games: | 4 |
| Record: | 0W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 3.68 |
| PA/G: | 13.68 |
| Hammer Efficiency: | 0.08 |
| Steal Defense: | 0.67 |
| Force Efficiency: | 0.20 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Parmiter/Burgess
| Games: | 17 |
| Record: | 9W - 8L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.88 |
| PA/G: | 8.60 |
| Hammer Efficiency: | 0.36 |
| Steal Defense: | 0.37 |
| Force Efficiency: | 0.42 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Scoring Records - Season
Jones/MacDougall
Parmiter/Burgess
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 25, 2026
A five at the opening end of their first-ever match together in a major international competition sent Katie McMillan and Angus Bryce on their way to a dominant victory over the USA at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva.
-
April 23, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026













