Hack2House Alberta Curling Series Major
Curling Scores
Hack2House Alberta Curling Series Major
|
| Draw Sep 22 - 9:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Kate Cameron Winnipeg, MB |
![]() |
2 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 1 | X | 7 | ||
| Selena Sturmay Edmonton, AB |
0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 | |||
Event Statistics
| Games: | 7 |
| Record: | 5W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.96 |
| PA/G: | 6.67 |
| Hammer Efficiency: | 0.40 |
| Steal Defense: | 0.19 |
| Force Efficiency: | 0.53 |
| Steal Efficiency: | 0.33 |
| Games: | 5 |
| Record: | 3W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 7.14 |
| PA/G: | 7.14 |
| Hammer Efficiency: | 0.50 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.11 |
Season Statistics
| Games: | 83 |
| Record: | 49W - 34L |
| Extra Ends: | 1W - 2L |
| One-Point Games: | 8W - 3L |
| PF/G: | 7.64 |
| PA/G: | 6.70 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.24 |
| Force Efficiency: | 0.54 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
| Games: | 78 |
| Record: | 52W - 26L |
| Extra Ends: | 4W - 0L |
| One-Point Games: | 7W - 3L |
| PF/G: | 7.82 |
| PA/G: | 6.21 |
| Hammer Efficiency: | 0.35 |
| Steal Defense: | 0.22 |
| Force Efficiency: | 0.59 |
| Steal Efficiency: | 0.30 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 5th End vs. Serena Gray-Withers (Oct 27, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 5th End vs. Clancy Grandy (Oct 20, 2023)
> 5 in 6th End vs. Momoha Tabata (Sep 15, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 4 in 1st End vs. Kayla Skrlik (Nov 19, 2023)
> 4 in 3rd End vs. Katy Lukowich (Sep 16, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 3rd End vs. Kerri Einarson (Sep 10, 2023)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 3rd End vs. Kerri Einarson (Feb 18, 2024)
> 4 in 4th End vs. Corryn Brown (Dec 2, 2023)
> 4 in 6th End vs. Kerry Galusha (Oct 8, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 6th End vs. Jolene Campbell (Dec 1, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 5 in 2nd End vs. Youbeen Park (Sep 29, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 4th End vs. Rachel Homan (Nov 20, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
After emerging on the global stage at senior level last month, Katie McMillan is feeling all the more ready for the challenge as she and partner Angus Bryce prepare to represent Scotland at the ACE & Company World Mixed Doubles Championships in Geneva over the next week (April 25 - May 2).
-
April 23, 2026
-
April 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















