HUB International Alberta Curling Series Major
Curling Scores
HUB International Alberta Curling Series Major
Sep 14 - 18, 2023
|
| Draw Sep 15 - 9:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Danny Sherrard Edmonton, AB |
0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 3 | ||||
| Rob Nobert Vernon, BC |
3 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 6 | ||||
Event Statistics
Danny Sherrard
| Games: | 4 |
| Record: | 1W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.00 |
| PA/G: | 10.91 |
| Hammer Efficiency: | 0.13 |
| Steal Defense: | 0.60 |
| Force Efficiency: | 0.33 |
| Steal Efficiency: | 0.14 |
Rob Nobert
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 1W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 4.57 |
| PA/G: | 7.71 |
| Hammer Efficiency: | 0.19 |
| Steal Defense: | 0.39 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.25 |
Season Statistics
Danny Sherrard
| Games: | 9 |
| Record: | 3W - 6L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 6.04 |
| PA/G: | 10.38 |
| Hammer Efficiency: | 0.29 |
| Steal Defense: | 0.47 |
| Force Efficiency: | 0.35 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Rob Nobert
| Games: | 26 |
| Record: | 8W - 18L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 2W - 1L |
| PF/G: | 5.32 |
| PA/G: | 8.23 |
| Hammer Efficiency: | 0.17 |
| Steal Defense: | 0.35 |
| Force Efficiency: | 0.50 |
| Steal Efficiency: | 0.22 |
Scoring Records - Season
Danny Sherrard
Rob Nobert
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 1, 2026
OGDEN, Utah -- Canada's Team Matt Dunstone will take an abundance of satisfaction from their 90 minutes or so of work Tuesday night at the 2026 LGT World Men's Curling Championship.
-
March 31, 2026
-
March 22, 2026
-
March 14, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















