Oslo Cup
Curling Scores
Oslo Cup
|
| Draw Sep 2 - 4:45 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Yannick Schwaller Geneve, SUI |
2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 3 | 7 | |||
| Fredrik Nyman , SWE |
0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 6 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
| Games: | 7 |
| Record: | 6W - 1L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.00 |
| PA/G: | 5.42 |
| Hammer Efficiency: | 0.52 |
| Steal Defense: | 0.15 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
| Games: | 5 |
| Record: | 2W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 5.90 |
| PA/G: | 6.92 |
| Hammer Efficiency: | 0.38 |
| Steal Defense: | 0.33 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.24 |
Season Statistics
| Games: | 73 |
| Record: | 52W - 21L |
| Extra Ends: | 2W - 0L |
| One-Point Games: | 1W - 0L |
| PF/G: | 8.11 |
| PA/G: | 5.99 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.21 |
| Games: | 47 |
| Record: | 29W - 18L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 1W - 2L |
| PF/G: | 9.09 |
| PA/G: | 6.59 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.27 |
| Force Efficiency: | 0.58 |
| Steal Efficiency: | 0.31 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 5th End vs. Magnus Ramsfjell (Sep 3, 2023)
> 4 in 1st End vs. Magnus Ramsfjell (Sep 3, 2023)
HIGH END SCORE: STEAL
> 3 in 7th End vs. Lukas Hostmaelingen (Sep 3, 2023)
> 3 in 2nd End vs. Axel Landelius (Sep 1, 2023)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 6th End vs. Korey Dropkin (Oct 17, 2023)
> 3 in 2nd End vs. Marco Hoesli (Oct 14, 2023)
> 3 in 6th End vs. Kyle Waddell (Oct 13, 2023)
> 3 in 2nd End vs. Niklas Edin (Oct 12, 2023)
> 3 in 6th End vs. Wouter Gosgens (Aug 17, 2023)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 4 in 1st End vs. Jongduk Park (Oct 14, 2023)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Ogden, United States - Niklas Edin's Sweden will face Matt Dunstone's Canada for the LGT World Men's Curling Championship 2026 title at the Weber County Ice Sheet in Ogden, United States on Saturday 4 April at 14:00.
-
April 3, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026


















