BKT Tires & OK Tire World Men's Curling Championship
Curling Scores
BKT Tires & OK Tire World Men's Curling Championship
|
| Draw Apr 8 - 2:00 pm | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Score | ||
| Canada Gushue, B |
![]() |
2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 2 | X | 9 | |||
| Sweden Edin, N |
0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 1 | ||||
Event Statistics
| Games: | 15 |
| Record: | 11W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 8.36 |
| PA/G: | 5.86 |
| Hammer Efficiency: | 0.57 |
| Steal Defense: | 0.08 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.15 |
| Games: | 13 |
| Record: | 9W - 4L |
| Extra Ends: | 0W - 1L |
| One-Point Games: | 0W - 1L |
| PF/G: | 8.52 |
| PA/G: | 5.83 |
| Hammer Efficiency: | 0.44 |
| Steal Defense: | 0.12 |
| Force Efficiency: | 0.69 |
| Steal Efficiency: | 0.29 |
Season Statistics
| Games: | 77 |
| Record: | 60W - 17L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 4W - 2L |
| PF/G: | 8.93 |
| PA/G: | 5.35 |
| Hammer Efficiency: | 0.55 |
| Steal Defense: | 0.06 |
| Force Efficiency: | 0.65 |
| Steal Efficiency: | 0.23 |
| Games: | 107 |
| Record: | 84W - 23L |
| Extra Ends: | 3W - 1L |
| One-Point Games: | 6W - 8L |
| PF/G: | 9.07 |
| PA/G: | 5.50 |
| Hammer Efficiency: | 0.51 |
| Steal Defense: | 0.13 |
| Force Efficiency: | 0.60 |
| Steal Efficiency: | 0.28 |
Scoring Records - Season
HIGH END SCORE: HAMMER
> 5 in 7th End vs. Bruce Mouat (Oct 21, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 4 in 2nd End vs. Korey Dropkin (Oct 8, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 2nd End vs. Michael Brunner (Oct 8, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 2 in 4th End vs. Reid Carruthers (Sep 24, 2022)
HIGH END SCORE: HAMMER
> 4 in 7th End vs. Michael Brunner (Oct 7, 2022)
> 4 in 4th End vs. Kjetil Bjoerke (Sep 4, 2022)
HIGH END SCORE: STEAL
> 5 in 5th End vs. Colton Flasch (Oct 8, 2022)
HIGH END AGAINST: HAMMER
> 3 in 3rd End vs. Michael Brunner (Oct 7, 2022)
> 3 in 8th End vs. Reid Carruthers (Oct 5, 2022)
> 3 in 4th End vs. Stuart Thompson (Sep 29, 2022)
> 3 in 4th End vs. Lukas Hostmaelingen (Sep 4, 2022)
> 3 in 2nd End vs. Wouter Gosgens (Sep 3, 2022)
HIGH END AGAINST: STEAL
> 3 in 5th End vs. Korey Dropkin (Aug 19, 2022)
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Scotland's Team Whyte wasted no time in registering their fourth successive win at the LGT World Men’s Curling Championship as they defeated a dangerous Italy team 9-3 in the minimum six ends in Utah.
-
February 27, 2026
-
February 22, 2026
-
February 21, 2026
-
February 21, 2026
Curling Videos
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026



















