Pinerolo Mixed Doubles Cup
Curling Scores
Pinerolo Mixed Doubles Cup
Feb 23 - 26, 2023
|
| Draw Feb 26 - 4:30 am | HMR | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Score | ||
| Pimpini/Pimpini Pinerolo, ITA |
![]() |
2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 7 | ||
| Zappone/Pascale Pinerolo, ITA |
0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 6 | |||
WHERE TO WATCH:
Event Statistics
Pimpini/Pimpini
| Games: | 7 |
| Record: | 5W - 2L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.43 |
| PA/G: | 7.39 |
| Hammer Efficiency: | 0.47 |
| Steal Defense: | 0.05 |
| Force Efficiency: | 0.35 |
| Steal Efficiency: | 0.37 |
Zappone/Pascale
| Games: | 8 |
| Record: | 5W - 3L |
| Extra Ends: | 0W - 0L |
| One-Point Games: | 0W - 0L |
| PF/G: | 10.69 |
| PA/G: | 8.45 |
| Hammer Efficiency: | 0.41 |
| Steal Defense: | 0.37 |
| Force Efficiency: | 0.31 |
| Steal Efficiency: | 0.48 |
Season Statistics
Scoring Records - Season
Pimpini/Pimpini
Zappone/Pascale
| Head To Head between Skips |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Curling Scores
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Full Scoreboard | Play Fantasy Pick'em! | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Recent News
Recent
April 21, 2026
Canada returns to international action this Saturday as the 2026 ACE & Company World Mixed Doubles Curling Championship and World Senior Curling Championships get underway in Geneva, Switzerland, at Centre Sportif Sous-Molin.
-
April 5, 2026
-
April 5, 2026
Curling Videos
Recent
-
March 16, 2026
-
March 14, 2026
-
February 28, 2026














